Zkouška ryzosti zlata, aneb není všechno zlato co se třpytí

ryzost-zlata

Určit ryzost zlata pouhým okem není schopen ani nejzkušenější zlatník.

Zlato je možné prověřit zkouškou v laboratoři nebo rychlou zkouškou, většinou přímo u zlatníka. Podívejme se na to, co při takové zkoušce zlatník s vaším zlatem (nebo také materiálem zlatu podobným :-) ) dělá.

Rychlá zkouška se provádí na tzv. prubířském kameni. Jedná se o kámen buližník (černý tvrdý nerost).

Zlatník udělá na kameni několikacentimetrový črt zkoumaným předmětem. Nemusíte mít strach, předmět pouze zanechá na kameni stopu, nedojde k jeho poškození ani k rapidnímu úbytku hmotnosti.

Po obou stranách tohoto črtu nanese za pomoci jehel ze zlata různé ryzosti podobné črty. U těchto jehel je ryzost známa a zlatník bude porovnávat vlastnosti črtu z našeho šperku a črty z jehlic. Do kyseliny namočí skleněnou tyčinku a touto kyselinou potře všechny črty. Potom porovnává působení kyseliny na zkoumaný črt a na črty pokusně nanesené. Čím rychleji se stopa rozpouští, tím méně zlata je ve slitině. Tímto postupem se zjistí, zda je zkoumaný materiál zlatý a určí se i jeho ryzost.

K provedení takovéto zkoušky je ale zapotřebí jisté zkušenosti zlatníka. V případě pochybnosti si nechte zkoušku provést raději ještě jinde nebo na Puncovním úřadě.