Zásnubní prsteny

Zásnubní prsten

Tento příspěvek měl být původně věnovaný zásnubním a snubním prstenům. Protože je to ale téma rozsáhlejší, byl původní jeden příspěvek rozdělen na dvě části. Zde tedy kratší část o zásnubních prstenech.

Zásnubní prsten jako symbol

Od dob antiky se vyjadřovalo nošením zásnubního prstenu „zasnoubení“, neboli to, že k sobě dva lidé patří. Zásnubní prsten byl většinou ze železa a nesymbolizoval jen spojení, byl také potvrzením převzetí věna. Tehdy kde nosily zásnubní nebo svatební prsteny pouze ženy.

Dnes se chápe jeho význam jako příslib budoucího manželského svazku. Ceremoniál zásnub není u nás příliš rozšířen, známe ho spíše z filmů. Například v amerických filmech můžeme často vidět, jak žena objeví prsten ve skleničce při pití šampaňského. Nedokážu říci, jestli je to opravdu takový zvyk, nebo jen klišé. Častější je předávání prstenu např. u romantické večeře.

Zásnubní prsten se nosí na prsteníčku levé ruky, po svatbě se nejčastěji přesune na prsteníček pravé ruky, ale není to pravidlem.

Z 15. a 16. století pochází zvyk nošení prstenů, tzv. dvojčat. Jde o dva, většinou stejné prsteny, které nosí každý ze snoubenců do svatby.

Zásnubní prstenZásnubní prsten

V den svatby se potom oba prsteny opět spojí do jednoho a nevěsta je nosí jako svatební prsten. Tento zvyk se stále ještě někde dodržuje, ale ne tak často jako dříve.

Nejčastějším materiálem na výrobu zásnubních prstenů je, stejně jako u snubních prstenů, tradičně zlato – ať bílé nebo žluté, v poslední době titan nebo chirurgická ocel. Zásnubní prsteny z chirurgické oceli jsou lehčí než zlaté a jejich cena není tak vysoká.

Typické je jeho osazení jedním dominantním kamenem.

Na závěr jen několik rad, které uplatníte i při obstarávání snubních prstenů.

O tom, jak zjistit velikost prstenu, jste se mohli dozvědět již v článku Zjištění velikosti prstenu. Pokud si necháváte vyrobit snubní prsten na zakázku, musíte počítat s dobou výroby. Vyplatí se tedy nechat si určitou časovou rezervu.