Vývoj českého puncovnictví

puncovni-urad

Nejedná se o novou knihu a nejedná se o knihu pro každého. A do třetice nejde o knihu dostupnou na pultech knihkupectví. Ale tím není řečeno, že by měla být knížka nezajímavá.

Základ knihy pro sepsali všechny, kteří by se rádi orientovali v oboru puncovnictví, koncem 60. let Karel Träubel a Ing. Jiří Kutil, CSc. Tento základ byl postupně rozšiřován, až spatřila v roce 1990 světlo světa tato publikace. Vydání z roku 2001 rozšiřuje. toto vydání z roku 1990 o popis dalších deseti let vývoje. Deseti let, ve kterých u nás proběhla snad ve všech oborech, tedy i v puncovnictví, spousta podstatných změn.

Kniha shrnuje vývoj puncovnictví od jeho počátků u nás až po přelom tisíciletí.

Jako součást knihy obdržíte i CD – nosič, na kterém najdete nejen tuto knihu v digitální verzi (včetně anglické mutace), ale i spoustu dalších příloh a zajímavostí – historické texty, konvence o kontrole a označování předmětů z drahých kovů, vyobrazení platných puncovních značek, historické dokumenty. Velmi zajímavé jsou ukázky falzifikátů. Pro milovníky historie je připraven i přehled osob, které stály od roku 1872 v čele Puncovního úřadu.

Mě asi nejvíce zaujalo video s ukázkou ražení puncu a video se zkouškou na kameni.

Myslím si, že svět a s ním i puncovnictví ušel za těch několik let od vydání knihy dalším vývojem (např. reakce na prodej šperků přes internet) a tak by si kniha zasloužila další rozšíření a nové vydání. Nechme se překvapit!

66 stran textu, 8 stran příloh, elektronická příloha CD
Vydal Puncovní úřad Praha
Podle Karla Träubla zpracovali a doplnili pracovníci PÚ D. Bouša, F. Domkář, J. Farský, P. Horká, M. Hubata, Z. Janda, J. Kutil, M. Novotný, M. Pilecký, J. Prukner, J. Šnajdr a Z. Zpěváková pod vedením F. Kopfsteina
K dostání na Puncovním úřadě v Praze a na jeho pobočkách.