Tepaná krajka – kurzy Bohdany Goliášové

Tepaná krajka

V článku Intimní šperky Bohdany Goliášové jste se mohli seznámit s výrobou intimních šperků. Vše se vyvíjí, stejně tak i tato šperkařka. Dnes se zabývá hlavně výrobou tepané krajky a kurzy její výroby.

Šperky vyrobené technikou Tepaná krajka vypadají složitě. Lidé při jejich popisu používají slova jako „vznešené“ nebo „mystické“. Věděli jste ale, že jejich výroba je tak snadná? Čím to? Na otázky nám odpoví Bohdana Goliášová, šperkařka, která techniku tepané krajky vyučuje.

Neobvyklého vzhledu a „hloubky“ šperku docilujeme tím, že používáme třetí rozměr, neboli, že tepeme a kroutíme drát do prostoru. To není nějaká neobvyklá zvláštní dovednost, to je vlastně jenom změna úhlu pohledu. Výsledek je ovšem překvapivý. Jistě jste si všimli, že placatých spirálek jsou všude tuny. Zkuste ale nějaký tvar z drátu obmotat spirálou prostorovou a namontovat do toho třeba ještě kousky drahých kamenů nebo perly. Vzhled šperku se tím změní dramaticky. Dostanete se tím do jiného prostoru. Doslova!

Je na to třeba mít šikovné ruce nebo to zvládne každý? Co když nemám fantazii?

Tepanou krajku může dělat každý, kdo udrží v ruce kleště. O těch si mimochodem ještě povíme. Na kurzech učím samozřejmě nějaká základní pravidla pro práci s drátem s chirurgické oceli, ale ta vstřebají vždy všichni během jednoho dopoledne a pak už se mohou rozlétnout volně do vlastní tvorby.

Tepaná krajkaA jsme u té fantazie. Co když nic nevymyslím?

Přemýšlení při tvorbě škodí. Já učím tvorbu intuitivní, to znamená, že předem nevím přesně co vznikne a ani se to nesnažím moc v průběhu výroby ovlivňovat. Říkám: „Nechte se vést drátem.“ Drát nikdy sám o sobě neudělá ošklivý tvar. Také učím lidi využívat „chyby“, to znamená něčeho, co se stalo jinak, než jsme to původně chtěli. Chybou totiž vzniká příležitost dostat se k něčemu, co bychom nikdy hlavou nevymysleli. Mám tu zkušenost, že nejúžasnější šperky vznikají z něčeho, o čem jsem si během vyrábění říkala „to se mi nepovedlo, to vyhodím“.

Aha a jak je to s těmi kleštěmi?

Na kurzu probíráme, jaké nářadí je na tuto techniku vhodné. Já nejsem přítelem přístupu, že si nejdříve musíte nakoupit nástroje za tisíce, abyste mohli něco dělat. Mě baví dělat zázraky z ničeho a snažím se to taky předat. Takže lidi naučím, jak se dostat do stavu, kdy jsou schopní se výrobou takových šperků prakticky živit s nářadím a materiálem, do něhož investovali jen pár stovek. Základem pro to, je vybrat nářadí správné, které nám vydrží roky a pak taky pár „fíglů“, jak si to nářadí upravit. To skoro nikdo nedělá a při tom je to úplně jednoduché.

Na výrobu šperků tedy používáte chirurgickou ocel? Proč ne jiné kovy a kde se dá sehnat?

Chirurgická ocel má tu velkou výhodu, že nekoroduje a je dělaná tak, aby na ní lidi neměli alergie. Dalším plusem je, že je skutečně tvrdá a šperk z ní vydrží víc, než kdyby byl ze zlata. Já ji pro sebe nakupuju přímo od výrobce a svým kurzantům tyto kontakty na kurzech předávám. Stejně tak kontakty na místa, kde sehnat kvalitní a nepředražené drahé kameny a další materiály.

Tepaná krajkaNa Vašem webu píšete, že můžete lidi naučit, jak se výrobou šperků živit. To myslíte vážně?

Na tom není nic těžkého. Já sama se výrobou šperků živím velmi dobře a nevidím důvod, proč by to nemělo jít ostatním. Myslím, že jediný důvod, proč to lidé nedělají, je, že stále všichni všude tvrdí, že to nejde a většina tomu věří. Jenže to není pravda. Podle mojí osobní zkušenosti je trh českými výrobci šperků stále nenasycen. Je to jen otázka způsobu přemýšlení. Nesnažte se být levní. Pak se skutečně neuživíte, protože tady život stojí víc než v Asii. Buďte autentičtí, sví a dejte svým výrobkům cenu, která odráží Vaši vlastní. Češi jsou vnímavý národ a umí ocenit, když má něco ducha. Já například vždycky dobře prodám, i když je vedle mne spousta dalších obchodníků, kteří mají šperky třeba dvakrát, třikrát levnější. Ale to je na delší povídání, to já hustím do těch kurzantů, které to zajímá.

Jak často tedy pořádáte kurzy a kde? Co sebou na kurz potřebuji?

Kurzy pořádám tak jednou za měsíc, za dva, podle zájmu účastníků. Jsou to kurzy víkendové a jsou v Brně. V místě kurzu je možnost přespání pro přespolní. S sebou nepotřebujete krom přezůvek nic, nářadí i materiály dodám já.
Jakékoli další informace najdete na mém webu: www.tepanakrajka.cz

Nezbývá než popřát hodně spokojených kurzantů.

Děkuji. I já přeju všem ostatním, aby rozpoznali tu příležitost, kdy mohou vzít život do svých rukou a začít dělat to, co je opravdu baví.