Sue Heaserová – Výroba šperků z modelovacího stříbra

vyroba-sperku-stribro

Nemáte zkušenosti s klasickou výrobou šperků, nemáte potřebné nářadí, neumíte odlévat, tepat, nemáte pec a přesto byste si rádi vyrobili stříbrný šperk? Šperk, který by byl o to cennější, že by byl vlastnoručně zhotovený?

Přání jsou od toho, aby se plnila, a jestli jste někdy úspěšně modelovali z hlíny nebo moduritu, nebude pro vás asi představovat problém ani práce s modelovacím stříbrem (ACS).

Pokud jste se s tímto materiálem ještě nesetkali, je tu malé vysvětlení. Jedná se o hmotu vyvinutou v Japonsku firmou AIDA Chemical Industries. Drobné stříbrné částice jsou spojeny organickým pojivem a vodou – materiál trochu přípomíná keramickou hlínu nebo modurit, k dostání je ale i ve formě pasty. Po vymodelování šperku se modelovací stříbro vypálí letovací pistolí nebo plynovým hořákem a po očištění kartáčkem nám zůstane šperk z ryzího stříbra.

Autorka knihy Výroba šperků z modelovacího stříbra (Magical Metal Clay Jewelry),Angličanka Sue Heaserová, která má na svém kontě 13 knih, se s tímto materiálem poprvé seznámila při své cestě na Thaj-wan v roce 2000.

Ve své knize vás provede „step-by-step“ více než dvaceti projekty. Pro začátečníky jsou připraveny jednodušší (není tím ale řečeno, že méně krásné), obtížnost potom úměrně stoupá, takže posledními návody z knihy nepohrdnou ani pokročilí a zkušení. Kniha obsahuje na 250 barevných fotografií, které názorně zachycují jednotlivá stadia výroby. Na konci knihy najdete i velmi užitečné šablony ve skutečné velikosti. Šperk si i osmaltujete, osadíte kameny, zhotovíte si i malou rytinu.

Velmi podnětná je fotogalerie na závěr knihy, která může posloužit jako zdroj inspirace při vytváření vlastních šperků.

Vydalo nakladatelství Metafora
rok vydání:2009
počet stran:128