Stříbro a stříbrnictví

Stříbro

Počátky používání stříbra se datují někdy k 5. tisíciletí před Kristem. Tento ušlechtilý kov používali Asyřané, Gótové, Řekové, Římané, Germáni i Egypťané – ti nazývali stříbro měsíčním kovem. Byly i doby, kdy bylo stříbro ceněno více než zlato. Stříbro se v přírodě vyskytuje čisté jen zřídka. Získává se převážně z minerálu akanitu.

Cena stříbra začala klesat poté, kdy začali Španělé přivážet do Evropy velká množství stříbra z Ameriky. Velkým vývozcem stříbra bylo v 16. století i Japonsko. Kvůli vyšší nabídce klesla přirozeně i cena za stříbro.

Po roce 1870 se používalo jako drahý kov stále více zlato a stříbro ztrácelo dále svůj hospodářský význam. V polovině 19. století byla vyvinuta nerezová ocel, která nahradila v mnoha oblastech dražší stříbro.

To ale nic nemění na tom, že ve šperkařství zůstalo stříbro i nadále velice oblíbeným kovem.

Vlastnosti stříbra

Je totiž velmi kujné, podobně jako zlato, je ale relativně tvrdší a je ale mnohem lacinější. Má vysoký lesk a je chemicky stálé, což jsou vlastnosti, které ho předurčují jako velmi vhodný materiál na výrobu šperků. Lze říci, že tento kov nabývá stále na popularitě.

Šperk ze stříbra

Stříbrnictví

Povolání, které se přímo specializuje na práci se stříbrem se nazývá stříbrnictví. Stříbrníci vyrábějí ozdoby, nástroje a další věci ze stříbra jako misky, poháry, talíře, konvice a stolní náčiní. Vyrábí i sakrální předměty jako kalichy a monstrance. Hlavní surovinou ale nemusí být jen stříbro, používají i měď nebo mosaz, které potom často dodatečně postříbřují. Ke své práci používají podobné nářadí a nástroje jako zlatníci.

Péče o stříbrné šperky a jejich čištění

Stříbrné šperky vyžadují jen minimální údržbu. Poškodit je ale mohou chemicky agresivní látky. To jsou bohužel často i kosmetické krémy a parfémy, dokonce i agresivní pot.

Čištění stříbra – v podstatě se jedná o odstranění černé vrstvy na stříbrných předmětech. Tato vrstva je vlastně směsí stříbra a síry (sirník stříbrný), která vznikne při reakci stříbra se vzdušným kyslíkem a sirovodíkem.

Šperk ze stříbra

Mechanické čištění a elektrochemické čištění. U mechanického čištění dochází k chemické reakci na hadříku naneseného prostředku a tím se odstraňuje černá vrstva. Na hadříku se usazuje černý povlak. Tímto způsobem se tedy odstraňuje zoxidované stříbro.

Elektrochemické čištění - zapouzdřením čištěného předmětu do hliníkové fólie a vložením do roztoku vody, kuchyňské soli, sody a kyseliny citrónové se přemění stříbrný sulfidový povlak opět na stříbro.

Další metodou je ponoření předmětu do lázně se sulfomočovinou, která vyvolá příslušnou chemickou reakci. Více se o péči o šperky a o jejich čištění můžete dočíst v článku Péče o šperky, údržba šperků.

V klenotnictví a šperkařství se čisté stříbro používá jen výjimečně. Většinou ho najdeme ve slitinách s obsahem mědi a zinku – u nás povolená slitina má obsah 92,5% stříbra ve slitině s mědí a je značena puncem 925. U stříbrných šperků musí projít každý výrobek s hmotností vyšší než 2 gramy kontrolou puncovního úřadu .

Samotná výroba šperků ze stříbra vyžaduje již použití speciálních nástrojů a proto se stalo velmi populární „modelování šperků“ z modelovacího stříbra.