Stříbrný, slovenský a světový šperk – Marta Filová

Stříbrné drátěné šperky - Marta Fialová

Slovenské drátenictví vzniklo v 17. století jak z nouze, tak z velké kreativity, vycházející ze skutečnosti, že se ve Slezku začal vyrábět ocelový drát. Mnozí muži jej používali na opravu keramických nádob, ale také k výrobě okrasných a užitkových předmětů. Dráteníci se rozprchli do celého světa téměř na všech kontinentech zakládali manufaktury. V druhé polovině 20. století toto pžasné řemeslo skoro zaniklo. Zůstalo pouze několik málo exemplářů v muzeích.

V roce 1992 se potkali tři muži a jedna žena, kteří v muzeu drátenictví v Žilině předváděli to, co viděli v mládí. Za rok jich už bylo deset a každým rokem přibývali noví nadšenci, kteří oživovali toto staré řemeslo. V roce 1995 jsem se přišla také podívat a byla jsem zcela fascinována skutečností, že černý silný i slabý drát v rukou lidí ožívá a mění se na figurky, ozdobné a užitkové předměty, ale také na úžasné šperky.
Marta Filová
Za dva roky už jsem patřila mezi jednu z těchto lidí, jen jsem černý ocelový drát vyměnila za stříbrný o ryzosti 925 a přidávali k němu různé polodrahokamy, perly, jantar a jiné. Moje šperky mají mnohé první dámy ve světě, a dokonce i královské hlavy. Jsem autorkou a realizovala jsem slovenské vyznamenání pro zdravotní sestry (brož ve tvaru srdce) a každý můj šperk je jedinečný a osobitý.

Šperk ze stříbrného drátu

Hledáte vyjímečný dárek?

Šperky jsou vyrobeny ze stříbrného drátu a vzácného kamene unikátní technologií. Každá kolekce představuje konkrétní myšlenku či příběh. Můžete si tak vybrat šperk, který osloví ženu silou svého příběhu – romantická koleke Júlia, šperky inspirované Kleopatrou, motivy čerpané z přírody či moderní variace. Každá výjimečná žena může mít neopakovatelný šperk. Křehký stříbrný drát zahaluje a chrání vzácný kámen, který svou magickou silou vytváří příběh.

Šperk - Marta Fialová

Poslední výstavy Marty Filové:
2009 – Jeruzalem House of Quality, Izrael
2010 – Slovenský institut, Řím, Itálie
2010 – Masarykovo muzeum, Hodonín
2011 – Muzeum J.A. Komenského, Uherský Brod

Šperk ze stříbrného drátu

Kontakty
+421 905 833 511
+421 41 56 55 329
striebornysperk@gmail.com
Facebook:: Strieborný šperk – originálna tvorba slovenskej šperkárky Marty Filovej
www.strieborny-sperk.sk