Štítek: výroba šperků

Fimo – hmota nejen na výrobu šperků

Jako reakce na anotaci knihy Šperky, módní a bytové doplňky z polymerové hmoty nám přišlo několik reakcí. Vyplynulo z nich, že by se spousta lidí ráda dozvěděla, co to polymerové hmoty jsou a tak jsme se rozhodli věnovat jeden článek jen jim, zvláště pak hmotě FIMO, která je u nás nejrozšířenější.

Celý článek

12.09.2009| Bižuterie, Materiály

Korály, korále a korálky

Poté co usekl Perseus Medúze hlavu, proměnily se kapky její krve v červené korále. Tak praví jedna řecká báje.

Šperky a ozdoby z korálu se vyráběly ale již v neolitu. Ozdoby z něj se v dřívějších dobách nosily jako talisman proti uřknutí a lék proti krvácení. I dnes je v některých kulturách nošen převážně červený korál jako talisman chránící nositele proti zlým duchům. Jeho pozitivní léčivé účinky využívá i moderní terapie.

Celý článek

25.08.2009| Bižuterie, Materiály

Školy s obory šperkařství, zlatnictví, rytectví

Výrobě šperků je možné se věnovat amatérsky, vyrábět něco po večerech pro vlastní potěšení, nebo třeba navštívit nějaký kurz, kde se lze něčemu zajímavému přiučit.

Samozřejmě je možné věnovat se tomuto oboru profesionálně. V tomto příspěvku byste měli najít kontakt na školy, které se výuce věnují. Seznam není určitě úplný a protože se vše rychle mění, je možné, že některé údaje nejsou aktuální. Vždy si tedy vše ověřte na stránkách příslušné školy. Pokud jsme na něco nebo někoho zapomněli, budeme rádi, když to napíšete do diskuse. Celý článek

28.07.2009| Ostatní

Drahé kameny a šperky – Judith Croweová

Kompletní průvodce užitím šperkových kamenů od výbrusů a barev až po tvary a zasazení.

Autorka knihy Drahé kameny a šperky Judith Croweová je Angličanka, která se celý život zabývá šperkovým designem, výrobou šperků a zároveň je i odbornicí na obchodování s drahokamy.

Celý článek

15.06.2009| Kameny, Literatura, Materiály

Zlatnictví, stříbrnictví a klenotnictví – Karel Täubl a kol.

Možná se někdo zeptá, proč psát o 20 let staré knížce.

Odpověď je jednoduchá. Protože je to dobrá knížka a v češtině odborných knížek o šperkařství zase tolik není.

Zárukou kvality je již samotné jméno autora, jednoho z našich největších odborníků v oboru, pana Karla Täubla. S jeho jménem jste se již setkali v anotaci ke knížce Vývoj českého puncovnictví, kdy kolektiv autorů vycházel právě z jeho podkladů.

Celý článek

24.05.2009| Literatura