Štítek: stříbro

Stříbro a stříbrnictví

Počátky používání stříbra se datují někdy k 5. tisíciletí před Kristem. Tento ušlechtilý kov používali Asyřané, Gótové, Řekové, Římané, Germáni i Egypťané – ti nazývali stříbro měsíčním kovem. Byly i doby, kdy bylo stříbro ceněno více než zlato. Stříbro se v přírodě vyskytuje čisté jen zřídka. Získává se převážně z minerálu akanitu.

Celý článek

25.11.2009| Historie, Materiály

Rooya

Kdy to všechno začalo a jak se to přihodí, že se bioložka stane šperkařkou?

Jako malá jsem měla pořád pastelky a tužky v ruce (levé). Chodila jsem, jako mnoho jiných dětí, do výtvarného kroužku, kde jsme vyzkoušeli spoustu technik od tisku z linorytu přes několik typů batiky a modelování až po malbu a kresbu. Od gymnázia mě hodně bavila práce s textilem a vlnou, šila a pletla jsem modely zdobené kůží, knoflíky a provázky.

Celý článek

21.06.2009| Bižuterie, Šperkaři

Lada Vosejpková – šperky z kovu a kamene

Možná vás, stejně jako mě, trochu překvapila fotografie se zakrytým obličejem paní Lady Vosejpkové:-). Asi by se hodilo malé vysvětlení.

Musím předeslat, že paní Vosejpkovou osobně neznám. Líbily se mi šperky, které vyrábí, a tak jsem ji poprosil o její fotografii a o snímky jejích výrobků, případně o krátký článek.
S fotografiemi šperků nebyla potíž, ale psát o sobě paní Vosejpková nechtěla, ani svou fotografii neposlala hned. Protože jsem byl neodbytný, poslala mi nakonec i ji a myslím, že jsem pochopil, co tím chtěla naznačit.

Celý článek

30.05.2009| Šperkaři

Zlatnictví, stříbrnictví a klenotnictví – Karel Täubl a kol.

Možná se někdo zeptá, proč psát o 20 let staré knížce.

Odpověď je jednoduchá. Protože je to dobrá knížka a v češtině odborných knížek o šperkařství zase tolik není.

Zárukou kvality je již samotné jméno autora, jednoho z našich největších odborníků v oboru, pana Karla Täubla. S jeho jménem jste se již setkali v anotaci ke knížce Vývoj českého puncovnictví, kdy kolektiv autorů vycházel právě z jeho podkladů.

Celý článek

24.05.2009| Literatura

Péče o šperky, opravy šperků

V rozhovoru se zlatnicí paní Homolovou jsme slíbili, že nám přidá do rubriky tipy a rady několik jejich postřehů a praktických rad ohledně zacházení, eventuálně čištění a oprav šperků.

Části tohoto příspěvku jsou poněkud nesourodé, jedná se vlastně o postřehy, o které se s vámi zlatnice paní Homolová podělila.

Celý článek

19.04.2009| Tipy & rady

Piercingové šperky – materiály II.

Máme tu další díl našeho malého seriálu o piercingu. V minulých dílech jsme se seznámili s historií piercingu, popsali jsme si základní metody aplikace. V předchozí části jsme si představili některé materiály používané pro piercing, dnes budeme pokračovat.

Celý článek

15.03.2009| Materiály, Piercing

← Starší články