Štítek: stříbrné šperky

Stříbrný, slovenský a světový šperk – Marta Filová

Slovenské drátenictví vzniklo v 17. století jak z nouze, tak z velké kreativity, vycházející ze skutečnosti, že se ve Slezku začal vyrábět ocelový drát. Mnozí muži jej používali na opravu keramických nádob, ale také k výrobě okrasných a užitkových předmětů. Dráteníci se rozprchli do celého světa téměř na všech kontinentech zakládali manufaktury. V druhé polovině 20. století toto pžasné řemeslo skoro zaniklo. Zůstalo pouze několik málo exemplářů v muzeích.

Celý článek

09.03.2012| Bižuterie, Šperkaři

Frape – šperky tam i tady

V tomto článku bychom Vám rádi představili šperkaře Františka Pecku, který je známý spíše pod pseudonymem Frape, umělce rozkročeného mezi Českou republikou, Irskem a Jižní Amerikou.

Vezměme to ale od začátku. Frape, původně hudebník, začal v roce 2002 pracovat se sklem a odtud byl již jen kousek k výrobě šperků – tehdy ze skla a kamenů. Základům práce se stříbrem ho učil ve své dílně v Buenos Aires chilský šperkař Mario Zarate Gomez, dalšími technikami ho potom obohatila chilanka Meny Cisterna Filomena Carmen, žijící v argentinské Mendoze.

Celý článek

26.01.2010| Šperkaři

Stříbro a stříbrnictví

Počátky používání stříbra se datují někdy k 5. tisíciletí před Kristem. Tento ušlechtilý kov používali Asyřané, Gótové, Řekové, Římané, Germáni i Egypťané – ti nazývali stříbro měsíčním kovem. Byly i doby, kdy bylo stříbro ceněno více než zlato. Stříbro se v přírodě vyskytuje čisté jen zřídka. Získává se převážně z minerálu akanitu.

Celý článek

25.11.2009| Historie, Materiály

Sue Heaserová – Výroba šperků z modelovacího stříbra

Nemáte zkušenosti s klasickou výrobou šperků, nemáte potřebné nářadí, neumíte odlévat, tepat, nemáte pec a přesto byste si rádi vyrobili stříbrný šperk? Šperk, který by byl o to cennější, že by byl vlastnoručně zhotovený?

Přání jsou od toho, aby se plnila, a jestli jste někdy úspěšně modelovali z hlíny nebo moduritu, nebude pro vás asi představovat problém ani práce s modelovacím stříbrem (ACS).

Celý článek

20.02.2009| Literatura, Materiály