Štítek: šperkařka

Stříbrný, slovenský a světový šperk – Marta Filová

Slovenské drátenictví vzniklo v 17. století jak z nouze, tak z velké kreativity, vycházející ze skutečnosti, že se ve Slezku začal vyrábět ocelový drát. Mnozí muži jej používali na opravu keramických nádob, ale také k výrobě okrasných a užitkových předmětů. Dráteníci se rozprchli do celého světa téměř na všech kontinentech zakládali manufaktury. V druhé polovině 20. století toto pžasné řemeslo skoro zaniklo. Zůstalo pouze několik málo exemplářů v muzeích.

Celý článek

09.03.2012| Bižuterie, Šperkaři

Tepaná krajka – kurzy Bohdany Goliášové

V článku Intimní šperky Bohdany Goliášové jste se mohli seznámit s výrobou intimních šperků. Vše se vyvíjí, stejně tak i tato šperkařka. Dnes se zabývá hlavně výrobou tepané krajky a kurzy její výroby.

Šperky vyrobené technikou Tepaná krajka vypadají složitě. Lidé při jejich popisu používají slova jako „vznešené“ nebo „mystické“. Věděli jste ale, že jejich výroba je tak snadná? Čím to? Na otázky nám odpoví Bohdana Goliášová, šperkařka, která techniku tepané krajky vyučuje.

Celý článek

21.02.2010| Bižuterie, Šperkaři

Šperky z korálků – Lucie Kyselová

Asi každý z nás se někdy pokoušel navlékat korálky. O tom, že jsme sami schopni si vyrobit krásné korálkové šperky, se nás pokouší přesvědčit autorka knihy Šperky z korálků paní Lucie Kyselová.

Na úvod se dozvíte něco o korálcích samotných, o jejich druzích a materiálech, ze kterých jsou vyrobeny. Nezapomíná se samozřejmě ani na další pomůcky a materiály, které jsou k výrobě zapotřebí. Tyto poznatky vám potom poslouží při nkupu vhodných komponentů.

Celý článek

18.10.2009| Literatura

Rooya

Kdy to všechno začalo a jak se to přihodí, že se bioložka stane šperkařkou?

Jako malá jsem měla pořád pastelky a tužky v ruce (levé). Chodila jsem, jako mnoho jiných dětí, do výtvarného kroužku, kde jsme vyzkoušeli spoustu technik od tisku z linorytu přes několik typů batiky a modelování až po malbu a kresbu. Od gymnázia mě hodně bavila práce s textilem a vlnou, šila a pletla jsem modely zdobené kůží, knoflíky a provázky.

Celý článek

21.06.2009| Bižuterie, Šperkaři

Drahé kameny a šperky – Judith Croweová

Kompletní průvodce užitím šperkových kamenů od výbrusů a barev až po tvary a zasazení.

Autorka knihy Drahé kameny a šperky Judith Croweová je Angličanka, která se celý život zabývá šperkovým designem, výrobou šperků a zároveň je i odbornicí na obchodování s drahokamy.

Celý článek

15.06.2009| Kameny, Literatura, Materiály

Lada Vosejpková – šperky z kovu a kamene

Možná vás, stejně jako mě, trochu překvapila fotografie se zakrytým obličejem paní Lady Vosejpkové:-). Asi by se hodilo malé vysvětlení.

Musím předeslat, že paní Vosejpkovou osobně neznám. Líbily se mi šperky, které vyrábí, a tak jsem ji poprosil o její fotografii a o snímky jejích výrobků, případně o krátký článek.
S fotografiemi šperků nebyla potíž, ale psát o sobě paní Vosejpková nechtěla, ani svou fotografii neposlala hned. Protože jsem byl neodbytný, poslala mi nakonec i ji a myslím, že jsem pochopil, co tím chtěla naznačit.

Celý článek

30.05.2009| Šperkaři

← Starší články