Štítek: puncování

Puncování drahých kovů

Již od počátku výroby šperků bylo potřeba zaručit ryzost a stav drahých kovů a tak vznikla nutnost použít kontrolní mechanismy. Jde o ochranu nejen spotřebitele, ale i o ochranu poctivých výrobců a prodejců před podvodnou konkurencí.

Oblast puncovnictví ale není na celém světě jednotná – jsou zde rozdíly dané historií a rozdílným vývojem států. V některých zemích se musí povinně registrovat výrobci šperků, jinde i prodejci a dovozci.

Celý článek

11.08.2009| Ostatní

Vývoj českého puncovnictví

Nejedná se o novou knihu a nejedná se o knihu pro každého. A do třetice nejde o knihu dostupnou na pultech knihkupectví. Ale tím není řečeno, že by měla být knížka nezajímavá.

Základ knihy pro sepsali všechny, kteří by se rádi orientovali v oboru puncovnictví, koncem 60. let Karel Träubel a Ing. Jiří Kutil, CSc. Tento základ byl postupně rozšiřován, až spatřila v roce 1990 světlo světa tato publikace. Vydání z roku 2001 rozšiřuje. toto vydání z roku 1990 o popis dalších deseti let vývoje. Deseti let, ve kterých u nás proběhla snad ve všech oborech, tedy i v puncovnictví, spousta podstatných změn.

Celý článek

05.04.2009| Historie, Literatura