Štítek: prsteny

Snubní (svatební) prsteny

Na začátek trocha historie snubních prstenů. Symbolizují spojení dvou lidí, věrnost a lásku. Výměna prstenů je důležitým aktem v průběhu svatební ceremonie.

Železné snubní prsteny pocházejí již ze Starého Říma. Železo je v pozdějších dobách nahrazeno drahým kovem. První zmínky o snubních prstenech jako součásti svatebního obřadu pocházejí ze starověkého Egypta.

Celý článek

11.10.2009| Historie, Prsteny

Zvětšení a zmenšení prstenu

Možná máte podobnou zkušenost: dostanete, zdědíte nebo najdete  prsten. Šance, že bude mít velikost přesně na váš prst je dost malá. Dá se něco dělat v případě, že je prsten příliš malý nebo naopak velký?

Při zkracování prstenu postupuje zlatník následovně – prsten rozřízne a sletuje. Nemusíte mít strach, na prstenu tento zásah ani nepoznáte. Zlatník vám potom se zkráceným prstenem vrátí i kousek odříznutého zlata.

Celý článek

29.03.2009| Prsteny, Tipy & rady

Zjištění velikosti prstenu

Ne vždy je možné si prstýnek přímo vyzkoušet – chceme si např. nechat zhotovit prsten na míru u zlatníka, vybíráme si z katalogu, objednáváme přes internet atd. Tehdy musíme zjistit velikost prstenu.

Ve šperkařské praxi se pod velikostí prstenu rozumí obvod dutiny prstenu. Šperkaři a zlatníci používají na mĕření velikosti prstenu pro zákazníka normované mĕrky.

Celý článek

14.02.2009| Prsteny, Tipy & rady

Prsteny – šperky nejen na ozdobu

Prsteny se liší použitým materiálem, tvarem, velikostí, účelem, za kterým byly zhotoveny a také cenou. Podívejme se na několik druhů prstenů podle účelu, za jakým byly vyrobeny.

Celý článek

14.01.2009| Prsteny