Šperky Swarovski – novodobá historie

Krystaly Swarovski

V minulém díle jsme opustili Čecha Daniela Swarovskeho a jeho firmu během první světové války. Léta po první světové válce nebyla jednoduchá. Firma se ale s problémy úspěšně vyrovnala i tím, že se neomezila pouze na výrobu broušených bižuterních kamenů, ale začala i s výrobou brusných kotoučů. Nebylo to jediné rozšíření výroby, které se prosadilo. Po 2. světové válce začala firma s broušením brýlových skel a do svého sortimentu přidala i výrobky jemné optiky. V roce 1960 se podařilo odkoupit od dědice Armanda Kosmanna podíly na firmě a tím mohlo dojít ke spojení závodu I a závodu II do podniku „D. Swarovski & Co“.

Výborným tahem firmy Swarovski bylo započetí výroby skleněných figurek zvířat v roce 1976. Z broušených figurek se stal doslova trhák. V roce 1987 byl dokonce založen klub sběratelů skleněných figurek (Sammler – Club Swarovski (SCS)). Ke dnešku má klub již 450.000 členů ve více než 35 zemích světa.

Skleněné figurky SwarovskiV roce 1977 představila firma poprvé vlastní kolekci módních šperků. Dnes prezentuje Swarovski Jewelry módní novinky dvakrát do roka.

Ke stému jubileu firmy bylo v roce 1995 otevřeno ve Wattens jako turistická atrakce muzeum „Kristallwelten“ realizované rakouským umělcem André Hellerem (viz obrázek). V jedinečné multimediální přehlídce se nachází jak největší, tak i nejmenší broušený skleněný krystal na světě. Největší má průměr 40 centimetrů a váží 62 kilogramů/310000 karátů a figuruje v Guinessově knize rekordů. Naproti tomu nejmenší má průměr pouhých 0,8 milimetru.

V současné době má firma asi 17000 zaměstnanců ve 40 zemích světa. O tom, jaký důraz přikládá vývoji nových produktů, svědčí již to, že na poli výzkumu a vývoje pracuje na 600 zaměstnanců. Téměř všechna výrobní zařízení jsou vlastní výroby. Od prvních pokusů Daniela Swarovského s mechanickým brusným strojem ušla firma ohromný kus cesty. Jistě bude zajímavé dále sledovat její rozvoj.