Snubní (svatební) prsteny

Snubní prsteny

Na začátek trocha historie snubních prstenů. Symbolizují spojení dvou lidí, věrnost a lásku. Výměna prstenů je důležitým aktem v průběhu svatební ceremonie.

Železné snubní prsteny pocházejí již ze Starého Říma. Železo je v pozdějších dobách nahrazeno drahým kovem. První zmínky o snubních prstenech jako součásti svatebního obřadu pocházejí ze starověkého Egypta.

Přibližně od r 850 se díky papeži Mikuláši I. staly snubní prsteny pevnou součástí obřadu a byl jim přiřazen sakrální význam.Od té doby platí snubní prsten oficiálně za symbol věrnosti a trvanlivosti svatebního spojení. Stejně jako nemá prsten žádný začátek aní konec, má trvat vztah páru a svazek s Bohem na věky.

Jednoduchý zlatý prsten, tak jak ho známe dnes, se nosí od 16. století. Teprve ve 20. století se ustálil zvyk, že snubní prsteny nosí oba partneři, dříve dostávala snubní prsten pouze žena.

Výběr prstenů

Snubní prsteny s kamínkemŽenichův i nevěstin prsten si jsou velmi podobné, ženichův bývá nepatrně širší.
Stejně jako zásnubní prsteny, vyrábějí se snubní také převážně ze zlata, stříbra nebo oceli.

Je lepší nevybírat prsteny příliš výstřední – vkus člověka a móda se během let mění. Pro protáhlejší prsty se hodí prsteny širší, pro kratší prsty naopak užší – to ale neplatí jen pro snubní prsteny, ale všeobecně. V poslední době jsou moderní snubní prsteny pro nevěstu osazené jedním nebo několika kamínky.

Na jaké ruce nosit snubní prsten?

Zvyk nošení snubního prstenu na levé ruce pochází od Egypťanů, kteří věřili, že je žíla levé ruky spojena přímo se srdcem. Stejným způsobem byly snubní prsteny nošeny i v antickém Římě.

Nošení na levé ruce má i svůj praktický význam – většina lidí jsou praváci a prsten jim tedy při práci tolik nepřekáží.

Ve většině zemí západního světa (včetně nás) se nosí také na prsteníčku levé ruky, v některých zemích ale, jako třeba v německy mluvících zemích s výjimkou Švýcarska, stejně jako třeba v Norsku, Polsku nebo Bulharsku, na prsteníčku pravé ruky.

Přesvědčil jsem se o tom sám při rozhovoru s přáteli z Německa žijícími v Anglii. Lidé se jich často ptají, odkud pocházejí, že nosí svatební prsten na pravé ruce.

Zajímavé rituály v jiných zemích

Snubní prstenyNe ve všech kulturách probíhá předávání snubních prstenů stejně. Zajímavý a od nás dosti odlišný rituál najdeme třeba v židovství.

Židovská kultura má také svatební prsten. Používají se jen rituálně. Během oddávacího rituálu se nasadí nevěstě takovýto prsten na ukazováček pravé ruky. Později se prsten (na denní nošení) přesune na prsteníček levé ruky. Prsten musí mít jistou hodnotu, musí být z majetku ženicha a na vnitřní straně musí vykazovat úplně hladký povrch (žádné rytiny nebo zářezy). Pokud se ztratí, musí se nový prsten vysvětit na svatební. Muž zde žádný prsten nenosí.