Tipy & rady

Péče o náušnice a další rady

Čerstvě nastřelená nebo propíchnutá ušní dírka si zaslouží naši pozornost a péči. Asi nejdůležitější je, nedotýkat se dírky a jejího okolí prsty, pokud to není nutné. Výjimkou je občasné pootočení náušnicí, aby se zamezilo tomu, že náušnice takzvaně zaroste. Prsty ale musí být čisté, je zde poměrně velké nebezpečí infekce rány.

Celý článek

09.12.2009| Náušnice, Piercing, Tipy & rady

Péče o šperky, opravy šperků

V rozhovoru se zlatnicí paní Homolovou jsme slíbili, že nám přidá do rubriky tipy a rady několik jejich postřehů a praktických rad ohledně zacházení, eventuálně čištění a oprav šperků.

Části tohoto příspěvku jsou poněkud nesourodé, jedná se vlastně o postřehy, o které se s vámi zlatnice paní Homolová podělila.

Celý článek

19.04.2009| Tipy & rady

Zvětšení a zmenšení prstenu

Možná máte podobnou zkušenost: dostanete, zdědíte nebo najdete  prsten. Šance, že bude mít velikost přesně na váš prst je dost malá. Dá se něco dělat v případě, že je prsten příliš malý nebo naopak velký?

Při zkracování prstenu postupuje zlatník následovně – prsten rozřízne a sletuje. Nemusíte mít strach, na prstenu tento zásah ani nepoznáte. Zlatník vám potom se zkráceným prstenem vrátí i kousek odříznutého zlata.

Celý článek

29.03.2009| Prsteny, Tipy & rady

Karát

Pokud odhlédneme od toho, že Karat byla kdysi populární východoněmecká skupina, rozumíme pod pojmem karát prakticky dvě věci:

  • zastaralou jednotku ryzosti zlatých klenotnických slitin
  • jednotku hmotnosti drahokamů

05.03.2009| Tipy & rady

Zjištění velikosti prstenu

Ne vždy je možné si prstýnek přímo vyzkoušet – chceme si např. nechat zhotovit prsten na míru u zlatníka, vybíráme si z katalogu, objednáváme přes internet atd. Tehdy musíme zjistit velikost prstenu.

Ve šperkařské praxi se pod velikostí prstenu rozumí obvod dutiny prstenu. Šperkaři a zlatníci používají na mĕření velikosti prstenu pro zákazníka normované mĕrky.

Celý článek

14.02.2009| Prsteny, Tipy & rady