Šperkaři

Stříbrný, slovenský a světový šperk – Marta Filová

Slovenské drátenictví vzniklo v 17. století jak z nouze, tak z velké kreativity, vycházející ze skutečnosti, že se ve Slezku začal vyrábět ocelový drát. Mnozí muži jej používali na opravu keramických nádob, ale také k výrobě okrasných a užitkových předmětů. Dráteníci se rozprchli do celého světa téměř na všech kontinentech zakládali manufaktury. V druhé polovině 20. století toto pžasné řemeslo skoro zaniklo. Zůstalo pouze několik málo exemplářů v muzeích.

Celý článek

09.03.2012| Bižuterie, Šperkaři

Tepaná krajka – kurzy Bohdany Goliášové

V článku Intimní šperky Bohdany Goliášové jste se mohli seznámit s výrobou intimních šperků. Vše se vyvíjí, stejně tak i tato šperkařka. Dnes se zabývá hlavně výrobou tepané krajky a kurzy její výroby.

Šperky vyrobené technikou Tepaná krajka vypadají složitě. Lidé při jejich popisu používají slova jako „vznešené“ nebo „mystické“. Věděli jste ale, že jejich výroba je tak snadná? Čím to? Na otázky nám odpoví Bohdana Goliášová, šperkařka, která techniku tepané krajky vyučuje.

Celý článek

21.02.2010| Bižuterie, Šperkaři

Hynek Kalista a šperky z oceli Damasteel

Skoro každý z nás již slyšel o skvělých zbraních vyráběných v dávných dobách v Japonsku či na dálném východě. Společným jmenovatelem zbraní i luxusních šperků je překládaná ocel, která se vyznačuje specifickými vlastnostmi.

Materiálem pro výrobu šperků jsou nerezové oceli na bázi chirurgické oceli. Hlavním důvodem náročného výrobního procesu je to, že se vytvoří neopakovatelná kresba v materiálu, která se dá připodobnit k struktuře dřeva či papilárním liniím na rukách. Ocel damasteel je nealergická, velmi tvrdá a lze u ní dosáhnout vysokého lesku.

Celý článek

17.02.2010| Materiály, Ostatní, Prsteny, Šperkaři

Frape – šperky tam i tady

V tomto článku bychom Vám rádi představili šperkaře Františka Pecku, který je známý spíše pod pseudonymem Frape, umělce rozkročeného mezi Českou republikou, Irskem a Jižní Amerikou.

Vezměme to ale od začátku. Frape, původně hudebník, začal v roce 2002 pracovat se sklem a odtud byl již jen kousek k výrobě šperků – tehdy ze skla a kamenů. Základům práce se stříbrem ho učil ve své dílně v Buenos Aires chilský šperkař Mario Zarate Gomez, dalšími technikami ho potom obohatila chilanka Meny Cisterna Filomena Carmen, žijící v argentinské Mendoze.

Celý článek

26.01.2010| Šperkaři

Rooya

Kdy to všechno začalo a jak se to přihodí, že se bioložka stane šperkařkou?

Jako malá jsem měla pořád pastelky a tužky v ruce (levé). Chodila jsem, jako mnoho jiných dětí, do výtvarného kroužku, kde jsme vyzkoušeli spoustu technik od tisku z linorytu přes několik typů batiky a modelování až po malbu a kresbu. Od gymnázia mě hodně bavila práce s textilem a vlnou, šila a pletla jsem modely zdobené kůží, knoflíky a provázky.

Celý článek

21.06.2009| Bižuterie, Šperkaři

Lada Vosejpková – šperky z kovu a kamene

Možná vás, stejně jako mě, trochu překvapila fotografie se zakrytým obličejem paní Lady Vosejpkové:-). Asi by se hodilo malé vysvětlení.

Musím předeslat, že paní Vosejpkovou osobně neznám. Líbily se mi šperky, které vyrábí, a tak jsem ji poprosil o její fotografii a o snímky jejích výrobků, případně o krátký článek.
S fotografiemi šperků nebyla potíž, ale psát o sobě paní Vosejpková nechtěla, ani svou fotografii neposlala hned. Protože jsem byl neodbytný, poslala mi nakonec i ji a myslím, že jsem pochopil, co tím chtěla naznačit.

Celý článek

30.05.2009| Šperkaři

← Starší články