Prsteny

Hynek Kalista a šperky z oceli Damasteel

Skoro každý z nás již slyšel o skvělých zbraních vyráběných v dávných dobách v Japonsku či na dálném východě. Společným jmenovatelem zbraní i luxusních šperků je překládaná ocel, která se vyznačuje specifickými vlastnostmi.

Materiálem pro výrobu šperků jsou nerezové oceli na bázi chirurgické oceli. Hlavním důvodem náročného výrobního procesu je to, že se vytvoří neopakovatelná kresba v materiálu, která se dá připodobnit k struktuře dřeva či papilárním liniím na rukách. Ocel damasteel je nealergická, velmi tvrdá a lze u ní dosáhnout vysokého lesku.

Celý článek

17.02.2010| Materiály, Ostatní, Prsteny, Šperkaři

Snubní (svatební) prsteny

Na začátek trocha historie snubních prstenů. Symbolizují spojení dvou lidí, věrnost a lásku. Výměna prstenů je důležitým aktem v průběhu svatební ceremonie.

Železné snubní prsteny pocházejí již ze Starého Říma. Železo je v pozdějších dobách nahrazeno drahým kovem. První zmínky o snubních prstenech jako součásti svatebního obřadu pocházejí ze starověkého Egypta.

Celý článek

11.10.2009| Historie, Prsteny

Zásnubní prsteny

Tento příspěvek měl být původně věnovaný zásnubním a snubním prstenům. Protože je to ale téma rozsáhlejší, byl původní jeden příspěvek rozdělen na dvě části. Zde tedy kratší část o zásnubních prstenech.

Celý článek

26.09.2009| Historie, Prsteny

Zvětšení a zmenšení prstenu

Možná máte podobnou zkušenost: dostanete, zdědíte nebo najdete  prsten. Šance, že bude mít velikost přesně na váš prst je dost malá. Dá se něco dělat v případě, že je prsten příliš malý nebo naopak velký?

Při zkracování prstenu postupuje zlatník následovně – prsten rozřízne a sletuje. Nemusíte mít strach, na prstenu tento zásah ani nepoznáte. Zlatník vám potom se zkráceným prstenem vrátí i kousek odříznutého zlata.

Celý článek

29.03.2009| Prsteny, Tipy & rady

Zjištění velikosti prstenu

Ne vždy je možné si prstýnek přímo vyzkoušet – chceme si např. nechat zhotovit prsten na míru u zlatníka, vybíráme si z katalogu, objednáváme přes internet atd. Tehdy musíme zjistit velikost prstenu.

Ve šperkařské praxi se pod velikostí prstenu rozumí obvod dutiny prstenu. Šperkaři a zlatníci používají na mĕření velikosti prstenu pro zákazníka normované mĕrky.

Celý článek

14.02.2009| Prsteny, Tipy & rady

Prsteny – šperky nejen na ozdobu

Prsteny se liší použitým materiálem, tvarem, velikostí, účelem, za kterým byly zhotoveny a také cenou. Podívejme se na několik druhů prstenů podle účelu, za jakým byly vyrobeny.

Celý článek

14.01.2009| Prsteny