Ostatní

Hynek Kalista a šperky z oceli Damasteel

Skoro každý z nás již slyšel o skvělých zbraních vyráběných v dávných dobách v Japonsku či na dálném východě. Společným jmenovatelem zbraní i luxusních šperků je překládaná ocel, která se vyznačuje specifickými vlastnostmi.

Materiálem pro výrobu šperků jsou nerezové oceli na bázi chirurgické oceli. Hlavním důvodem náročného výrobního procesu je to, že se vytvoří neopakovatelná kresba v materiálu, která se dá připodobnit k struktuře dřeva či papilárním liniím na rukách. Ocel damasteel je nealergická, velmi tvrdá a lze u ní dosáhnout vysokého lesku.

Celý článek

17.02.2010| Materiály, Ostatní, Prsteny, Šperkaři

Amulety a talismany

Ponechme stranou otázku, jestli a jak amulety a talismany fungují. Pro nás je zajímavý fakt, že přívěsky nošené většinou na krku, měly dříve spíše funkci magickou (u některých kultur tomu tak je doposud), teprve později převládla funkce zkrášlovací. I když by se teoreticky v naší materialistické době něco takového jako amulety nebo talismany nemělo vyskytovat, setkáváme se s nimi velmi často.

Celý článek

15.02.2010| Historie, Ostatní

Puncování drahých kovů

Již od počátku výroby šperků bylo potřeba zaručit ryzost a stav drahých kovů a tak vznikla nutnost použít kontrolní mechanismy. Jde o ochranu nejen spotřebitele, ale i o ochranu poctivých výrobců a prodejců před podvodnou konkurencí.

Oblast puncovnictví ale není na celém světě jednotná – jsou zde rozdíly dané historií a rozdílným vývojem států. V některých zemích se musí povinně registrovat výrobci šperků, jinde i prodejci a dovozci.

Celý článek

11.08.2009| Ostatní

Školy s obory šperkařství, zlatnictví, rytectví

Výrobě šperků je možné se věnovat amatérsky, vyrábět něco po večerech pro vlastní potěšení, nebo třeba navštívit nějaký kurz, kde se lze něčemu zajímavému přiučit.

Samozřejmě je možné věnovat se tomuto oboru profesionálně. V tomto příspěvku byste měli najít kontakt na školy, které se výuce věnují. Seznam není určitě úplný a protože se vše rychle mění, je možné, že některé údaje nejsou aktuální. Vždy si tedy vše ověřte na stránkách příslušné školy. Pokud jsme na něco nebo někoho zapomněli, budeme rádi, když to napíšete do diskuse. Celý článek

28.07.2009| Ostatní

Kameje

Kamej je pozitivní vyřezávaný reliéf využívající barevné vrstvy materiálů. Intaglie je naproti tomu reliéf vyřezávaný do hmoty negativně – tedy dovnitř.

Jako materiál pro výrobu kamejí nemusí být použit pouze kámen, ale třeba také korál, mušle, gagát (vzácné lesklé černé uhlí, kterému se také někdy říká černý jantar).

Celý článek

10.07.2009| Bižuterie, Ostatní