Materiály

Hynek Kalista a šperky z oceli Damasteel

Skoro každý z nás již slyšel o skvělých zbraních vyráběných v dávných dobách v Japonsku či na dálném východě. Společným jmenovatelem zbraní i luxusních šperků je překládaná ocel, která se vyznačuje specifickými vlastnostmi.

Materiálem pro výrobu šperků jsou nerezové oceli na bázi chirurgické oceli. Hlavním důvodem náročného výrobního procesu je to, že se vytvoří neopakovatelná kresba v materiálu, která se dá připodobnit k struktuře dřeva či papilárním liniím na rukách. Ocel damasteel je nealergická, velmi tvrdá a lze u ní dosáhnout vysokého lesku.

Celý článek

17.02.2010| Materiály, Ostatní, Prsteny, Šperkaři

Stříbro a stříbrnictví

Počátky používání stříbra se datují někdy k 5. tisíciletí před Kristem. Tento ušlechtilý kov používali Asyřané, Gótové, Řekové, Římané, Germáni i Egypťané – ti nazývali stříbro měsíčním kovem. Byly i doby, kdy bylo stříbro ceněno více než zlato. Stříbro se v přírodě vyskytuje čisté jen zřídka. Získává se převážně z minerálu akanitu.

Celý článek

25.11.2009| Historie, Materiály

Diamanty

Než si řekneme něco o použití diamantů ve šperkařství, podívejme se na několik základních faktů a zajímavostí.

Diamant – svojí tvrdostí nejtvrdší známý minerál. Ovšem tvrdost diamantu je v různých krystalických směrech rozdílná. Právě proto je také možné brousit diamant diamantem (diamantovým práškem).

Celý článek

10.11.2009| Kameny, Materiály

Fimo – hmota nejen na výrobu šperků

Jako reakce na anotaci knihy Šperky, módní a bytové doplňky z polymerové hmoty nám přišlo několik reakcí. Vyplynulo z nich, že by se spousta lidí ráda dozvěděla, co to polymerové hmoty jsou a tak jsme se rozhodli věnovat jeden článek jen jim, zvláště pak hmotě FIMO, která je u nás nejrozšířenější.

Celý článek

12.09.2009| Bižuterie, Materiály

Donna Kato – Šperky, módní a bytové doplňky z polymerové hmoty

Na úvod je třeba říci, že tato kniha není první knihou o polymerové hmotě z pera této výtvarnice. Její první kniha „The Art of Polymer Clay“ vydaná v roce 1997 ale nebyla přeložena do češtiny. Nemusíte mít ale strach, že byste nebyli schopni bez první knihy techniky uvedené v druhé knize zvládnout, nebo že by byla kniha určená jen pro pokročilé.

Celý článek

02.09.2009| Literatura, Materiály

Korály, korále a korálky

Poté co usekl Perseus Medúze hlavu, proměnily se kapky její krve v červené korále. Tak praví jedna řecká báje.

Šperky a ozdoby z korálu se vyráběly ale již v neolitu. Ozdoby z něj se v dřívějších dobách nosily jako talisman proti uřknutí a lék proti krvácení. I dnes je v některých kulturách nošen převážně červený korál jako talisman chránící nositele proti zlým duchům. Jeho pozitivní léčivé účinky využívá i moderní terapie.

Celý článek

25.08.2009| Bižuterie, Materiály

← Starší články