Historie

Amulety a talismany

Ponechme stranou otázku, jestli a jak amulety a talismany fungují. Pro nás je zajímavý fakt, že přívěsky nošené většinou na krku, měly dříve spíše funkci magickou (u některých kultur tomu tak je doposud), teprve později převládla funkce zkrášlovací. I když by se teoreticky v naší materialistické době něco takového jako amulety nebo talismany nemělo vyskytovat, setkáváme se s nimi velmi často.

Celý článek

15.02.2010| Historie, Ostatní

Náušnice – význam a symbolika

V minulém článku jsme si pověděli o péči o ušní dírky a o údržbě náušnic. Dnes se podíváme trochu podrobněji na význam a symboliku náušnic. Jedná se o jeden z nejstarších způsobů modifikace lidského těla. Asi nejstarší důkazy o tom, že náušnice nosily v dávných dobách i muži, najdeme na stěnách paláců staré Persie – obrázky vojáků s jednou náušnicí.

Celý článek

21.12.2009| Historie, Náušnice, Piercing

Stříbro a stříbrnictví

Počátky používání stříbra se datují někdy k 5. tisíciletí před Kristem. Tento ušlechtilý kov používali Asyřané, Gótové, Řekové, Římané, Germáni i Egypťané – ti nazývali stříbro měsíčním kovem. Byly i doby, kdy bylo stříbro ceněno více než zlato. Stříbro se v přírodě vyskytuje čisté jen zřídka. Získává se převážně z minerálu akanitu.

Celý článek

25.11.2009| Historie, Materiály

Historie šperků – starý Řím

Ve starém Římě bylo velmi rozvinuté šperkařství. Řím se stal centrem zlatnických dílen. Společně s drahými kameny a kovy se do města dostali i rytci a zlatníci z Řecka a orientálních provincií.

Zlatý prsten, který byl dříve znakem výlučnosti a nosili ho vyslanci, šlechtici a senátoři, se začal postupně objevovat na prstech lidí z nižších sociálních vrstev, až se stal běžný dokonce i mezi vojáky. Vyšší vrstvy používaly prsteny i na pečetění listin.

Celý článek

27.10.2009| Historie

Snubní (svatební) prsteny

Na začátek trocha historie snubních prstenů. Symbolizují spojení dvou lidí, věrnost a lásku. Výměna prstenů je důležitým aktem v průběhu svatební ceremonie.

Železné snubní prsteny pocházejí již ze Starého Říma. Železo je v pozdějších dobách nahrazeno drahým kovem. První zmínky o snubních prstenech jako součásti svatebního obřadu pocházejí ze starověkého Egypta.

Celý článek

11.10.2009| Historie, Prsteny

Zásnubní prsteny

Tento příspěvek měl být původně věnovaný zásnubním a snubním prstenům. Protože je to ale téma rozsáhlejší, byl původní jeden příspěvek rozdělen na dvě části. Zde tedy kratší část o zásnubních prstenech.

Celý článek

26.09.2009| Historie, Prsteny

← Starší články