Bižuterie

Stříbrný, slovenský a světový šperk – Marta Filová

Slovenské drátenictví vzniklo v 17. století jak z nouze, tak z velké kreativity, vycházející ze skutečnosti, že se ve Slezku začal vyrábět ocelový drát. Mnozí muži jej používali na opravu keramických nádob, ale také k výrobě okrasných a užitkových předmětů. Dráteníci se rozprchli do celého světa téměř na všech kontinentech zakládali manufaktury. V druhé polovině 20. století toto pžasné řemeslo skoro zaniklo. Zůstalo pouze několik málo exemplářů v muzeích.

Celý článek

09.03.2012| Bižuterie, Šperkaři

Tepaná krajka – kurzy Bohdany Goliášové

V článku Intimní šperky Bohdany Goliášové jste se mohli seznámit s výrobou intimních šperků. Vše se vyvíjí, stejně tak i tato šperkařka. Dnes se zabývá hlavně výrobou tepané krajky a kurzy její výroby.

Šperky vyrobené technikou Tepaná krajka vypadají složitě. Lidé při jejich popisu používají slova jako „vznešené“ nebo „mystické“. Věděli jste ale, že jejich výroba je tak snadná? Čím to? Na otázky nám odpoví Bohdana Goliášová, šperkařka, která techniku tepané krajky vyučuje.

Celý článek

21.02.2010| Bižuterie, Šperkaři

Fimo – hmota nejen na výrobu šperků

Jako reakce na anotaci knihy Šperky, módní a bytové doplňky z polymerové hmoty nám přišlo několik reakcí. Vyplynulo z nich, že by se spousta lidí ráda dozvěděla, co to polymerové hmoty jsou a tak jsme se rozhodli věnovat jeden článek jen jim, zvláště pak hmotě FIMO, která je u nás nejrozšířenější.

Celý článek

12.09.2009| Bižuterie, Materiály

Korály, korále a korálky

Poté co usekl Perseus Medúze hlavu, proměnily se kapky její krve v červené korále. Tak praví jedna řecká báje.

Šperky a ozdoby z korálu se vyráběly ale již v neolitu. Ozdoby z něj se v dřívějších dobách nosily jako talisman proti uřknutí a lék proti krvácení. I dnes je v některých kulturách nošen převážně červený korál jako talisman chránící nositele proti zlým duchům. Jeho pozitivní léčivé účinky využívá i moderní terapie.

Celý článek

25.08.2009| Bižuterie, Materiály

Kameje

Kamej je pozitivní vyřezávaný reliéf využívající barevné vrstvy materiálů. Intaglie je naproti tomu reliéf vyřezávaný do hmoty negativně – tedy dovnitř.

Jako materiál pro výrobu kamejí nemusí být použit pouze kámen, ale třeba také korál, mušle, gagát (vzácné lesklé černé uhlí, kterému se také někdy říká černý jantar).

Celý článek

10.07.2009| Bižuterie, Ostatní

Rooya

Kdy to všechno začalo a jak se to přihodí, že se bioložka stane šperkařkou?

Jako malá jsem měla pořád pastelky a tužky v ruce (levé). Chodila jsem, jako mnoho jiných dětí, do výtvarného kroužku, kde jsme vyzkoušeli spoustu technik od tisku z linorytu přes několik typů batiky a modelování až po malbu a kresbu. Od gymnázia mě hodně bavila práce s textilem a vlnou, šila a pletla jsem modely zdobené kůží, knoflíky a provázky.

Celý článek

21.06.2009| Bižuterie, Šperkaři

← Starší články