Prsteny – šperky nejen na ozdobu

Pečetní prsten

Prsteny se liší použitým materiálem, tvarem, velikostí, účelem, za kterým byly zhotoveny a také cenou. Podívejme se na několik druhů prstenů podle účelu, za jakým byly vyrobeny.

Pečetní prsten

Je znám již od dob antiky. Pečetní znak je vyryt do kovu či drahokamu (častěji do polodrahokamu). Nosil se většinou na malíčku – podle země na levé nebo pravé ruce.

Absolventský prsten

Nošený jako vzpomínka na absolvování školy (většinou vysoké).

Zvyk nosit takovéto prsteny pochází ze Spojených států a u nás se nerozšířil. Prsten je většinou opatřen jménem a rokem absuloturia nositele. Způsob jeho nošení se různí podle oblastí. Někdy se liší způsob nošení i podle toho, jestli je nositel ještě student nebo již absolvent.

Absolventský prsten

Prsten čistoty

Někdy také nazývaný prsten cudnosti – poprvé se objevil mezi evangelikály v USA na konci 20. století. Původně měl prsten symbolizovat celibát nositele do doby vstupu do manželství. Později bylo nošení takovýchto prstenů přejato i do jiných církví a skupin.

Růžencový prsten

Jeho funkce je podobná jako funkce klasického růžence. To znamená, že výstupky na prstenu pomáhají modlícímu při počítání modliteb.

Růžencový prsten

Prsteny subkultur

Prsteny slouží i jako znak různých subkultur, např. takovýto prsten nosí vyznavači BDSM. Říká se mu prsten O podle hrdinky sadomasochisistického románu Histoire d´O, který napsala francouzská novinářka a spisovatelka Anne Desclos pod pseudonymem Pauline Réagen v roce 1954.

V hip-hopové komunitě je zase populární tzv. multiprsten – prsten nošený zároveň na několika prstech.

Prsteny měnící barvu

Populární byly svého času prsteny měnící barvu podle nálady (ve skutečnosti spíše podle teploty kůže) nositele.

Náladový prsten

Snubní a svatební prsteny

Nesmíme samozřejmě zapomenout na snubní a svatební prsteny, které vyjadřují sounáležitost a vztah dvou lidí.

Svatební prsteny

Jiné prsteny

Ve výčtu prstenů podle účelu, za kterým byly zhotoveny, bychom mohli ještě dlouho pokračovat. Prsteny sloužící jako znak hodnosti v náboženských skupinách – (viz biskupský prsten na obrázku), prsteny nošené jako symbol moci, nebo prsteny vyrobené jako vyznamenání (Totenkopfring) či upomínka na určitou událost.

Biskupský prsten