Piercingové šperky – materiály II.

piercing-pupik

Máme tu další díl našeho malého seriálu o piercingu. V minulých dílech jsme se seznámili s historií piercingu, popsali jsme si základní metody aplikace. V předchozí části jsme si představili některé materiály používané pro piercing, dnes budeme pokračovat.

Zlato - Pro účely piercingu se doporučuje použití 14ti nebo 18ti karátového zlata. Nevýhodou je jeho měkkost a tím i možnost poškození povrchu šperku. Takový šperk potom může způsobovat dráždění kůže. Zlato vyšší ryzosti je zase příliš měkké a tak se může snadno poškodit závit na šperku. Zlato se zásadně nepoužívá při aplikaci.

Stříbro – tento krásný kov bohužel způsobuje díky niklu velmi často alergické reakce.

Bronz – použití nachází pouze u větších piercingů, v žádném případě se ale nedoporučuje pro aplikaci. Stejně jako u zlata a stříbra se používá až pro zhojený piercing.. Jeho záporem je i barvení kůže.

Black line a Zicron Gold – V obou případech se nejedná přímo o materiál na výrobu celého šperku, ale o způsob potažení šperku z jiného materiálu, např. titanu.
Blackline bylo vyvinuto na konci osmdesátých let pro medicínské účely, Zircon Gold naproti tomu jako alternativa ke zlatu ve šperkařství.

Pro zhojený piercing je možné použít i jiné, méně obvyklé materiály jako dřevo, jantar, sklo. V úvahu je opět třeba vzít jejich specifické vlastnosti.