Piercingové šperky – materiály I.

piercing

Pokračujeme v našem malém seriálu o piercingu. V minulých dílech jsme se seznámili s historií piercingu, popsali jsme si základní metody aplikace a dnes se zaměříme na jednotlivé materiály, ze kterých jsou piercingové šperky vyráběny. Je jich celá řada, článek jsme proto rozdělili na dvě části.

Piercingové šperky se vyrábějí z nejrůznějších materiálů, nejčastějšími a zároveň nejvhodnějšími materiály jsou chirurgická ocel, titan, platina a PTFE, spornější je použití zlata, kde se doporučuje zlato 14 nebo 18 karátové. I tak je ale zlato vhodné až na zhojený piercing.

Je třeba brát v úvahu, že jen některé materiály jsou vhodné pro aplikaci (chirurgická ocel, titan, PTFE). To znamená, že se po propíchnutí zavede šperk z materiálu, který tělu neškodí a až teprve po zhojení lze použít šperk z jiného materiálu (např. zlata).

Materiály

Chirurgická ocel  – jak už název napovídá, jedná se o materiál, který je používán ve zdravotnictví. Má krásný lesk. Obsahuje nikl, který by mohl způsobovat alergické reakce. Leštěním se ale vytváří na povrchu šperku vrstva, která brání uvolňování niklu ze šperku do těla. Nejodolnější vůči korozi je řada 300 – vyrábí se z ní tedy nejvíce implantátů a piercingových šperků. Nejčastěji je to chirurgická ocel 316L, 316LM a 316LVM. Nevýhodou je dosti velká váha.

Titan - velmi oblíbený a vhodný materiál pro body piercing. Je lehčí nežli chirurgická ocel, odolný proti korozi, na povrchu lze vytvořit různé barevné vrstvy. Materiál je možné sterilizovat v autoklávu.

PTFE – teflon. Nezpůsobuje alergie, je lehký a sterilizovatelný v autoklávu..Je vhodný i na aplikaci.

Niobium – materiál s výbornými vlastnostmi. Na piercing je vhodný pouze materiál nejvyšší čistoty. Použití nomibia je ale determinováno jeho vysokou cenou.

V příštím díle si povíme o dalších materiálech na výrobu piercingových šperků.