Piercing – zdravotní a jiné aspekty I.

piercing-zdravotni-aspekty

Tento příspěvek je pokračováním našeho malého seriálu o piercingu a piercingových špercích.

V prvním díle jsme se podívali do historie piercingu, pověděli jsme si něco o metodách aplikace a v člácích Piercingové materiály I. a Piercingové materiály II. jsme si ukázali, z jakých materiálů je vhodné vybírat při koupi piercingového šperku.

V dnešním a příštím díle se podíváme na často opomíjené aspekty, které s piercingem souvisí. Piercing totiž není jen koupě šperku a jeho aplikace.

Piercingové studio nebo lékař?

Často diskutovaná otázka, na kterou není jednoznačná odpověď. Ne každé piercingové studio je seriózní, ne každý lékař dokáže provést zkušeně piercing.

Piercer nebo lékař musí dodržovat striktně hygienu, jehly musí být zásadně na jedno použití, každý šperk musí být před aplikací sterilizován. Zájemce by měl dostat seriózní informace o vhodnosti použitých šperků, případně o rizicích s provedením piercingu spojenými. Obdržet by měl i instrukce týkající se postupu při hojící fázi.

Otázka tedy asi nezní, zda je lepší piercer nebo lékař, ale spíše je třeba najít dobré piercingové studio, eventuálně zkušeného lékaře.

Hojení piercingu

Doba hojení závisí na použitém materiálu, na místě vpichu, na fyzických předpokladech člověka a na péči, která je hojení věnována. Zpravidla se jedná o týdny až měsíce.

K nejlépe se hojícím piercingům patří piercing jazyka a intimních míst (často zhojeno za 1 – 2 týdny), k nejhůře se hojícím patří např. piercing pupíku.

V době hojení je třeba dodržovat pokyny piercera nebo lékaře. Samozřejmostí by mělo být vyhýbání se eventuální infekci (koupání v rybníce a pod.).

Provádění piercingu u neplnoletých

Profesionální piercingová studia vyžadují pro provedení piercingu osobám mladším osmnácti let souhlas rodičů – většinou jejich návštěvu a prokázání průkazem totožnosti. Nezletilí nejsou často schopni sami posoudit zdravotní či jiná rizika. Dítě si často neuvědomí, že i po vyjmutí šperku např. z obličeje může zůstat nehezká jizva.

Příště si povíme o eventuálním umrtvení při apikaci piercingu, o vlivu okolní teploty a o problémech s piercingem při magnetoterapii a při pořizování rentgenových snímků.