Péče o šperky, opravy šperků

Péče o šperky

V rozhovoru se zlatnicí paní Homolovou jsme slíbili, že nám přidá do rubriky tipy a rady několik jejich postřehů a praktických rad ohledně zacházení, eventuálně čištění a oprav šperků.

Části tohoto příspěvku jsou poněkud nesourodé, jedná se vlastně o postřehy, o které se s vámi zlatnice paní Homolová podělila.

Začneme jednou z nejběžnějších věcí – čištěním. Vyčistit jde prakticky vše.
Zlato lze čistit několika způsoby. Špína se může buď vypálit pistolí, čistit lze i ultrazvukem a Ag roztokem.

Řetízky se čistí prakticky jen ultrazvukem a ručně kartáčkem. Pokud je součástí šperku plast nebo kameny, nemusíte se bát jejich poškození. Čištění pomocí Ag roztoku ani ultrazvuk šperku neublíží.

Jestliže se chcete pokusit vyčistit šperk amatérsky sami, doporučuje se ruční čištění kartáčkem a pastou.

Savo, kterým se mnoho lidí pokouší čistit šperky, není v žádném případě vhodné. Materiál zčerná a potom jde vyčistit opravdu jen obtížně. Často pak nezbývá nic jiného, než náročné ruční čištění.

Rozuzlování řetízků – možná se vám již někdy stalo, že se vám řetízek zamotal a zauzloval tak, že nebylo možné ho rozplést. Ani zde není nic ztraceno. Šikovný zlatník dokáže řetízek za pomoci speciálních jehel většinou bez problémů rozuzlovat.

Jedna rada se týká stříbra. Lidé si často ukládají stříbrné šperky do igelitových sáčků. Lepší je ale sáček papírový, kde stříbro tolik nezmatní.

Další radu má paní Homolová pro korále. Doporučuje je potírat olivovým olejem. Ten se do materiálu vpije a tím se opět obnoví jeho původní krása.

Opravit jde hodně věcí, někdy je ale i zkušený zlatník bezmocný. Prakticky neopravitelné jsou promáčknuté duté šperky.

Stejně tak by bylo velmi finančně nákladné vyrábět novou náušnici, pokud se jedna ztratila. Tady je výhodnější, pokud má náušnice „sirotek“ pěkný tvar, nechat si tuto náušnici upravit a s dokoupeným řetízkem používat jako přívěsek.