Péče o náušnice a další rady

Náušnice

Čerstvě nastřelená nebo propíchnutá ušní dírka si zaslouží naši pozornost a péči. Asi nejdůležitější je, nedotýkat se dírky a jejího okolí prsty, pokud to není nutné. Výjimkou je občasné pootočení náušnicí, aby se zamezilo tomu, že náušnice takzvaně zaroste. Prsty ale musí být čisté, je zde poměrně velké nebezpečí infekce rány.

Doporučuje se, hlavně ze začátku, natírat dírku dezimfekčním roztokem. Stačí i sedmdesáti procentní alkohol z lékárny. Správný postup by vám ale měl doporučit lékař nebo piercer, který ucho propichoval. Více informací o propichování uší a nastřelování náušnic najde v článku o tom, jak se dostat pod kůži.

Zarůstání dírek

Pokud náušnice nějaký čas nenosíte, může se i po letech stát, že vám začnou dírky zarůstat. Tady je dobré alespoň někdy nasadit do ucha náušnici a opět ji vyndat.
I když máte dírky v uších delší dobu, vyplatí se o ně trochu starat. Nejlepší je, náušnice pravidelně vyndávat, například přes noc. Tak se nemohou nashromáždit a usazovat staré částice kůže a drobná špína.Vhodné je i použití obličejového krému na ušní lalůček. Ten pak nevysychá a nehrozí nebezpečí jeho natrhnutí a zánětu.

Náušnice

Péče o náušnice

Náušnice samotné lze čistit dezinfekčními prostředky nebo odlakovávačem na nehty.
Je důležité očistit všechny usazené částečky kůže. Přitom nesmíme zapomenout ani na vyčištění zavírání náušnice. Právě v jeho záhybech často zůstávají zbytky kůže. Kdo ale náušnice pravidelně vyndává, nemusí většinou věnovat péči o ně takovou pozornost.
Na roztírání dezinfekčního prostředku lze použít vatu, papírové kapesníčky nebo jiný vhodný savý materiál.

Zvláštní péči si vyžadují stříbrné náušnice, protože časem „naběhnou“. viz článek o stříbrných špercích. V obchodě samozřejmě můžete zakoupit speciální čistící prostředky na stříbro. To lze ale vyčistit i po domácku.

Náušnice

Tuto „recepturu“ na čištění stříbra sice nemám vyzkoušenou, ale údajně funguje velmi dobře. Náušnice dáte do misky, přisypete čajovou lžičku soli a vložíte kousek hliníkové fólie. Na to trocha teplé vody a za pár minut by měl být šperk zase čistý. Nikdy ale nic nezkazíte, zvláště pokud je na náušnicích i jiný materiál než stříbro, když si je necháte vyčistit u odborníka.

Tajemství správné péče je ale prosté – pravidelnost. Při pravidelné péči většinou odpadá většina náročné práce s čištěním. Další dobré rady ohledně péče o šperky naleznete i v článku Péče o šperky.