Náušnice – význam a symbolika

Náušnice

V minulém článku jsme si pověděli o péči o ušní dírky a o údržbě náušnic. Dnes se podíváme trochu podrobněji na význam a symboliku náušnic. Jedná se o jeden z nejstarších způsobů modifikace lidského těla. Asi nejstarší důkazy o tom, že náušnice nosily v dávných dobách i muži, najdeme na stěnách paláců staré Persie – obrázky vojáků s jednou náušnicí.

Náušnice v různých částech světa

V orientu nosily náušnice obě pohlaví, na Západě (včetně starého Izraele a Egypta) zdobily výhradně ženy. V Řecku a Římě nosily náušnice jen ženy. Jedna náušnice byla zvláště populární v Evropě v renesanci a baroku.

V Evropě vyšly náušnice z módy v 17. a 18. století s módou paruk a klobouků, které zakrývaly uši. Na scénu se náušnice vrátily opět v 20. století. Méně bolestivé metody propichování uší vedly k nové popularitě tohoto druhu zdobení. Okolo roku 1900 totiž vznikly klipsové náušnice, které byly považovány za mnohem hygieničtější. Od této doby jsou náušnice opět v módě.

Několik náušnic buď v jednom, nebou obou uších došlo obliby v 70. letech minulého století v Americe. Ženy nosily v ušním boltci druhou sadu náušnic, muži nosily dvě náušnice v jednom boltci.

Náušnice v AfriceSkrytý význam

Malá náušnice v uchu námořníka znamenala, že buď obeplul svět a nebo se plavil přes rovník. Náušnice u námořníků měla i jiný význam – v případě ztroskotání lodi měla sloužit náušnice jako platidlo na vystrojení křesťanského pohřbu. To byl tedy i jeden z důvodů, proč námořníci investovali velké peníze do zlatých náušnic.

V různých západních státech byl často piercing levého nebo pravého ucha spojován se sexuální orientací. V 60. letech se říkalo, že „levá je pravá a pravá je špatná“ – nošení náušnice v pravém uchu mělo u muže symbolizovat homosexualitu.

Náboženství

V jižní Indii propichují většině děvčat uši při náboženském obřadu již před 5. rokem jejich života. Podobné zvyky se praktikují i v jihoazijských zemích, včetně Nepálu, Sri Lanky a Laosu. Naproti tomu chlapci čekají na svůj první piercing do ranné dospělosti.

Náušnice na pevno

Většina náušnic nošených v naší kultuře jsou vyráběny tak, aby je bylo možné poměrně snadno vyjmout nebo vyměnit. Náušnice mohou být ale také permanentní – nevyndatelné. Ty se dříve používaly jako znak otroctví. Dnes se objevují jen zřídka ve formě větších kruhů, které nositel těžko, nebo vůbec nesundá bez asistence další osoby.