Jablonecká bižuterie

Jablonecká bižuterie

Při cestování po Jizerských horách si nelze nevšimnout spousty chalup a malých domků, na kterých je vidět, že nesloužily jen jako obytná stavení. Byly to malé dílny, ve kterých se vyráběly bižuterní šperky nebo jejich komponenty.

Pokoušel jsem se na internetu nalézt něco ucelenějšího o historii jablonecké bižuterie nebo něco zajímavého ze současnasti. Musím přiznat, že výsledek nebyl valný.

Nedávno se na mě ale usmálo štěstí a v knihkupectví jsem si všiml útlé knížkyJablonecká bižuterie autora Petra Nového.

Kniha je členěna do několika částí. V úvodu se dozvíme něco z dávnější historie výroby šperků – od doby kamenné po 18. století.

Další kapitola je věnovaná historii a současnosti již přímo jablonecké bižuterie.
Třetí část nás provede jednotlivými obory jablonecké bižuterie – bižuterními kameny, perlemi, kovovou bižuterií, výrobou benglí a dalšími komoditami.

O výrobcích, podnikatelích a vývozcích se dočteme v další kapitole.

V závěru knihy nalezneme tabulky, které přehledně dokumentují vývoz různých komodit jablonecké bižuterie v jednotlivých letech první poloviny minulého století.

Co mě v knize nejvíce zaujalo? Určitě popis výroby jednotlivých druhů bižuterních šperků. Zajímavé je i zpětně sledovat reakce šperkařů a vývozců na vrtochy módy a při ekonomických výkyvech. Popis jednotlivých firem osloví spíše badatele v oboru nebo místní rodáky. Ale musím přiznat, že není bez zajímavosti pročítat osudy podnikatelů, kteří se vypracovali z dělnických profesí na podnikatele první kategorie. Příkladem může být příběh Daniela Swarovského, rodáka z Jiřetína pod Bukovou, jež založil světoznámý, dodnes prosperující podnik v tyrolském Wattens.

V knize naleznete velké množství dobových černobílých fotografií, krásně dokumentujících atmosféru doby. V obrazové příloze pak barevné fotografie šperků.

Kniha mi určitě rozšířila obzory a myslím, že při dalších toulkách Jizerskými horami už budu více chápat souvislosti.

Nakladatelství:Grada
Vazba: Brožovaná bez přebalu lesklá
Počet stran: 200