Hynek Kalista a šperky z oceli Damasteel

Damasteel

Skoro každý z nás již slyšel o skvělých zbraních vyráběných v dávných dobách v Japonsku či na dálném východě. Společným jmenovatelem zbraní i luxusních šperků je překládaná ocel, která se vyznačuje specifickými vlastnostmi.

Materiálem pro výrobu šperků jsou nerezové oceli na bázi chirurgické oceli. Hlavním důvodem náročného výrobního procesu je to, že se vytvoří neopakovatelná kresba v materiálu, která se dá připodobnit k struktuře dřeva či papilárním liniím na rukách. Ocel damasteel je nealergická, velmi tvrdá a lze u ní dosáhnout vysokého lesku.

Kovář Hynek Kalista vyrábí zakázkové šperky, jako jsou snubní prsteny, náušnice, přívěsky, soliterní prsteny i mnoho jiného. Jako zajímavost můžeme prozradit, že u vybraných šperků poskytuje dokonce i doživotní záruku. Jsme rádi, že se s námi pan Kalista ochotně podělil o to, jak šperky z oceli damasteel vznikají:

„Hlavním trendem současné doby je hledání alternativního přístupu a hledání nových řešení. Zde má ocel damasteel hodně co nabídnout. Každý šperk je totiž jiný. Jednak je to dané neopakovatelnou kresbou materiálu, která je pokaždé jiná a dále je to způsobem zpracování, které je výhradně ruční. Náročným procesem kování a následným broušením prochází většina šperků. Nejdříve se ze základního paketu materiálu oddělí potřebný kus.

Damasteel 2

Z tohoto kousku se následně ručně vykove základní tvar budoucího šperku. Nyní již na řadu přichází různé ruční nářadí, jako jsou frézky, hrubé i jemné smirky, pilníky, brusné pásy, leštící tělíska a mnoho jiného. Postupným ručním broušením se dává šperku již přesnější a ladnější tvar. Po finálním vyleštěním povrchu nastává trocha alchimie. Šperk se totiž musí chvíli koupat v kyselině.

Damasteel 3

Tato poslední fáze je tou nejnapínavější. Postupným vyleptáním jednotlivývh vrtev této ušlechtilé oceli se ukáže ono tajemsví, výsledná tvář šperku. Kdosi se mě žertem ptal, jestli dávám záruku proti rozvodu. Ano, i na to se záruka vztahuje. Prsteny jsou totiž 2 x kované a tak nesou dvojnásobné štěstí.”

Damasteel 4