Historie šperků – nejstarší nálezy

Korál

Tento článek je spíše úvodem malého seriálu o dějinách výroby šperků, který budeme postupně zveřejňovat.

Již v některých starších příspěvcích jsme na to, že zdobení těla šperky není žádnou novinkou, několikrát narazili. Bylo to například v článku o historii piercingu nebo o kamejích.

V tomto seriálu se budeme věnovat historii šperků trochu podrobněji, v souvislosti s rúznými epochami a geografickými oblastmi.

Při pátrání po kořenech výroby šperků bychom se museli vrátit asi až k počátkům lidského druhu. Nejnovější výzkumy ukazují, že se lidé v Africe zdobili mušlemi již před 100 000 lety – alespoň tedy o 25 000 let dříve, než se soudilo doposud.

K tomuto zjištění dospěli vědci po anylýze tří mušlí, které byly ve třicátých a čtyřicátých letech nalezeny v Izraeli a Alžírsku. Jsou uloženy v muzeu v Londýně a v Paříži. Zajímavé na celé historii je to, že se jejich skutečné stáří zjistilo teprve nedávno laboratorními zkouškami. Tyto korálky z mušlí si můžete prohlédnout na obrázcích v tomto článku na stránkách BBC.

MušleJe doloženo, že ozdoby krku ve formě jak jednoduchých, tak i vícedílných náhrdelníků byly používány již ve starší době kamenné.

Tyto náhrdelníky se vyráběly z přírodních materiálů – mušlí, šnečích ulit, zvířecích zubů, rybích obratlů a perel. Přívěsky zase z kostí, kamenů a z jantaru.

Ve výčtu materiálů používaných v historii se u lidí žijících ve vnitrozemí můžeme setkat i s materiály jako mamutí kly (příkladem mohou být nálezy náramků z mamutích klů na jihu Ruska).

Šperky plnily nejen úlohu zkrášlovací, ale i praktickou – sloužily například jako spony na oděvech. Nesmíme opomenout ani využití šperků k náboženským účelům – talismany na ochranu před zlem a přinášející štěstí.

Postupem času se stávaly šperky i symbolem sociálního statutu nositele.

Šperky sloužily nejen za života majitele, ale často byly mrtvým přidávány na jejich poslední cestě do hrobu.

Používání organických surovin na výrobu šperků ustoupilo s rozvojem zpracování mědi a bronzu poněkud do pozadí, ale nikdy nezmizelo úplně.  Zpracování mědi, bronzu a později drahých kovů a jejich využití ke šperkařským účelům je ale již jiná kapitola, o které se podrobněji rozepíšeme v další části seriálu.