Frape – šperky tam i tady

Frape

V tomto článku bychom Vám rádi představili šperkaře Františka Pecku, který je známý spíše pod pseudonymem Frape, umělce rozkročeného mezi Českou republikou, Irskem a Jižní Amerikou.

Vezměme to ale od začátku. Frape, původně hudebník, začal v roce 2002 pracovat se sklem a odtud byl již jen kousek k výrobě šperků – tehdy ze skla a kamenů. Základům práce se stříbrem ho učil ve své dílně v Buenos Aires chilský šperkař Mario Zarate Gomez, dalšími technikami ho potom obohatila chilanka Meny Cisterna Filomena Carmen, žijící v argentinské Mendoze.

V současné době vyrábí Frape své šperky výhradně ze stříbra a minerálů. Při své tvorbě se vyhýbá používání továrních komponentů – většinou si stříbro upravuje do různých profilů sám pomocí odlévání-tažení a válcování. Samotná výroba šperků není ale jedinou činností, které se věnuje.

Svou dovednost a vědomosti si nenechává jenom pro sebe a ve svém pražském studiu pořádá šperkařské kurzy jak pro začátečníky, tak pro lidi, kteří již mají určité zkušenosti. O svých kurzech nám Frape napsal více podrobností a my je rádi předáme dál.

Šperk Frape

„Před několika měsících jsem se přesunul z Irska do Prahy a postavil tu menší studio za účelem pořádání šperkařských kurzů, které již od prosince probíhají a jsou nastavené do několika levelů. Tedy pro úplné začátečníky, ale i pro lidi, kteří již nějaké zkušenosti s výrobou šperků mají. Zaměřuji se hlavně na výuku práce se stříbrem ale i s jinými kovy. Absolventi se během víkendu naučí, jak zacházet se základním zlatnickým nářadím – naučí se stříhat-řezat-pilovat a jinak opracovávat či zpracovávat kov. Naučí se ho pájet plamenem a naučí se také, jak do stříbra či jiného kovu zasadit kámen tradiční zlatnickou technikou, tedy do obruby a bez použití lepidel.. Na konci víkendu si většinou každý odnese vlastnoručně vyrobený stříbrný šperk i s vsazeným kamenem. Poskytuji také hodiny individuálně mimo rámec víkendových kurzů a také své studio pronajímám případným zájemcům, kteří chtějí vyrábět či tvořit, ale nemají na to doma dostatečné podmínky, co se týká vybavení zlatnické dílny.”