Fimo – hmota nejen na výrobu šperků

Fimo

Jako reakce na anotaci knihy Šperky, módní a bytové doplňky z polymerové hmoty nám přišlo několik reakcí. Vyplynulo z nich, že by se spousta lidí ráda dozvěděla, co to polymerové hmoty jsou a tak jsme se rozhodli věnovat jeden článek jen jim, zvláště pak hmotě FIMO, která je u nás nejrozšířenější.

K polymerovým hmotám všeobecně – polymerové modelovací hmoty jsou složeny z částic polyvinylchloridu kombinovaného s gely, náplněmi, změkčovadly, barvícími přísadami a pryskyřicemi. Tyto hmoty se vypalují v pecích při teplotách okolo 130 stupňů.

Tvarovat je lze stejně jako keramickou hlínu, výhodou je ale pestrá škála barev. Vyrábějí se z nich nejrůznější předměty, nás samozřejmě zajímá, že se hodí i na výrobu šperků.

Polymerové hmoty lze lakovat,leštit, brousit.Asi vás bude zajímat, jestli mají polymerové hmoty i nějaké nevýhody? Asi největší nevýhodou je to, že se nepojí s jinými materiály – pokud je tedy chcete kombinovat, musíte použít lepidlo.

K nejznámějším značkám patří hmoty Fimo, Kato PolyClay (hmota z dílny Donna Kato), Polyform Products a další.

My se zastavíme asi u nejznámější značky Fimo. Hmotu vyrábí německá firma Eberhard Faber a zajímavá je i historie této hmoty.

Musíme se vrátit do roku 1939, kdy seKäthe Kruse snaží vyvinout hmotu na výrobu hlaviček svých loutek. Materiál, který vyrobila ale není vhodný pro sériovou výrobu a tak s ním pracuje dále jen její dcera Sophie. Té neřekne nikdo jinak než Fifi a tak spatří po letech zdokonalování světlo světa Fifina modelovací hmota. K jejím nejoblíbenějším technikám patřila mozaika. Z toho tedy původní název Fimoik.

V roce 1964 získává práva na výrobu hmoty firma Eberhard Faber, polymerovou pryskyřici zdokonalí a uvede na trh již pod názvem Fimo.

Fimo se prodává ve dvou základních variantách – Fimo Classic a Fimo Soft. Barvy Fimo Soft jsou zářivé a jasné, ale vydrží méně než Fimo Classic. Fimo classic se vyrábí ve 24 barvách, Fimo Soft v třiapadesáti. Materiál se vypaluje při 100 – 160 stupních.

Fimo obal

Do svého rejstříku přiřadila firma i spoustu doplňujících komponentů – lak, pudr atd..
Není bez zajímavosti, že od roku 2010 budou výrobky firmy Eberhard Faber vedeny pod značkou STAEDTLER, která výrobky firmy Eberhard Faber zahrnula do svého portfolia.

Na horním obrázku vidíte již aktualizovaný obal, se kterým se budete od roku 2010 setkávat. Pro lepší představu o tom, jak se s Fimem pracuje, přidáváme několik fotografií z výroby šperků.

Fimo návod 1

Fimo návod 2

Fimo návod 3

Fimo návod 4

Fimo návod 5

Fimo návod 6

Fimo návod 7

Fimo návod 8

Za poskytnutí podkladů o hmotě Fimo a za povolení ke zveřejnění obrázků dokumentujících práci s ní děkujeme firmě Eberhard Faber. Na jejích internetových stránkách naleznete více informací a kompletní návody nejen na výrobu šperků.