Diamanty

Surový diamant

Než si řekneme něco o použití diamantů ve šperkařství, podívejme se na několik základních faktů a zajímavostí.

Diamant – svojí tvrdostí nejtvrdší známý minerál. Ovšem tvrdost diamantu je v různých krystalických směrech rozdílná. Právě proto je také možné brousit diamant diamantem (diamantovým práškem).

Hmotnost je tradičně udávána v karátech. O karátech si můžete přečíst samostatný článek. Tvoří se v hloubce asi 150 km a při teplotách od 1 200 do 1 400 °C.

Naleziště – největší naleziště se nachází v Rusku, Africe – v Namibii, Botsvaně, Kongu a Siera Leone, v Austrálii a Kanadě. Diamanty byly ale nalézeny prakticky na všech kontinentech.

Syntetické diamanty - Výrobu syntetických diamantů započal 15. února 1953 fysik Erik Lundblad ze švédského elektrotechnického koncernu ASEA. Od roku 1955 se za pomoci takzvaného vysokotlakého vysokoteplotního procesu (HPHT high-pressure high-temperature) vyrábí umělé diamanty. Způsoby výroby umělých diamantů je více, nás ale bude zajímat spíše jejich použítí ve šperkařství.

Diamanty mají vysoký stupeň lomení světla, vysoký lesk a zároveň rozklad světla, což je předurčuje k jejich využití ve šperkařství. Důležitým mezníkem při opracovávání diamantů bylo zdokonalení výbrusů ve 20. století. O asi nejznámějším výbrusu – briliantu – pojednával jeden z našich starších článků. Kvůli laciné pracovní síle se většina menších diamantů brousí v Rusku a Indii.

Diamanty

V současné době se používají při návrhu brusů počítače, na kterých se simulují světelné vlastnosti a tím se dociluje maximálních výsledků. Zajímavé je i to, že proušením a leštěním může surový diamant ztratit až 50% své váhy.

Na výrobu šperku ale nelze použít každý diamant. Zhruba lze říci, že se pro účely šperkařství hodí maximálně každý čtvrtý.

Diamanty pro tyto účely musí splňovat důležitá kritéria – musí mít dostatečnou velikost, správný tvar, vysokou čistotu a podle potřeby určitou barvu nebo mají být bezbarvé.
Od osmdesátých let minulého století se diamanty opracovávají pomocí laserů, kterými se z kamenů odstraňují znečištění a laserem se kameny i označují.

Diamanty

Vlastní barvu diamantů nelze tak lehce ovlivnit jako u jiných kamenů. Za účelem změny barvy probíhá jejich ozařování v jaderných reaktorech. Výsledkem jsou trvalé změny – šedivé, bílé a nažloutlé kameny dostanou zářivou modrou nebo zelenou barvu. Na tuto metodu může navázat ještě tepelné zpracování, čímž se dosáhne dalších barevných efektů. Nevýhodou těchto metod je to, že se výsledek nedá vždy předpovědět.

Při oceňování diamantů jsou důležitá následující kriteria – tak zvaná čtyři C (Carat – váha, Color – barva, Clarity – čistota, Cut – brus).