Daniel Swarovski – vynalézavý šperkař z Čech

Daniel Swarovski

Kdo by někdy neslyšel o špercích Swarovski?Nás jako Čechy bude asi nejvíce zajímat to, že Daniel Swarovski, zakladatel firmy D. Swarovski & Co, pocházel z Jiřetína pod Bukovkou, obce vzdálené asi 10 km od Jablonce nad Nisou. Jeho životní příběh je příběhem o vynalézavosti a pracovitosti.

Přenesme se do Jizerských hor konce devatenáctého století. Broušení bižuterních kamenů, které byly imitací drahých kamenů, probíhá bez větší mechanizace. To ale představuje problém, protože není možné dlouhodobě odolávat francouzské konkurenci. Vyučený pasíř Daniel Swarovski, pracující pro albrechtickou firmu Gebrúder Feix, je vyslán roku 1883 do Vídně na zkušenou. Zde získává na technické výstavě znalosti, díky kterým se mu podaří vyvinout elektricky poháněný stroj na broušení šatonů, který si po návratu domů a praktickém odzkoušení nechává roku 1892 patentovat.

Prsten SwarovskiPo prvních pokusech s výrobou mu ale docházejí peníze. Jako investora nachází svého pařížského zákazníkaArmanda Kosmanna, který vkládá do podnikání potřebný kapitál. tyrolský Wattens, kde lze k pohonu strojů výhodně využít vodní energie. Místní konkurence ale nespí a to je i jeden z důvodů, proč se Daniel Swarovski se svými společníky rozhodne firmu přesídlit. Druhý důvod je technický – na pohon brusných strojů je zapotřebí velké množství energie, které nelze z místních zdrojů pokrýt.

Jako nejvhodnější místo pro svůj provoz nalézá Swarovski se svými společníky a dělníky tyrolský Wattens, kde lze k pohonu strojů výhodně využít vodní energie. Zde si pronajmou bývalou továrnu na výrobu látek, která je napájena vlastní vodní elektrárnou a roku 1895 zde zakládají vlastní podnik. Daří se – odbyt nacházejí ve Velké Británii, USA i Německu. I nadále ale pracují na zdokonalování výroby, na rozšíření sortimentu a zvýšení kvality výroby. Šatony z jejich firmy, kterým se začalo říkat „Tiroler Ware“(tyrolské zboží) neměly v této době ve světě konkurenci.

DaroseRoku 1900, kdy již zaměstnávají stovku lidí, pronajatou továrnu kupují. Nepříjemná byla závislost firmy na dodávkách surového skleněného materiálu z Jizerských hor. Tento problém vyřešil Swarovski stavbou vlastní huti a laboratoře, kde pracují jeho tři synové. Již roku 1913 je firma schopna zásobovat surovým sklem brusírnu skla v Oberdorfu. Rozvoj úspěšné firmy přerušuje až první světová válka, kdy se do továrny se stěhuje vojenská výroba.